HEBEL: Zachwycający koncert Katarzyny Żak

Fot. J.H. Na zdjęciu Katarzyna Żak w trakcie koncertu “Miłosna Osiecka” w Bielańskim Ośrodku Kultury.

Warto było wybrać się na koncert “Miłosna Osiecka” Katarzyny Żak, która zachwyciła publiczność zgromadzoną w Bielańskim Ośrodku Kultury ponad godzinnym recitalem. Wiedziałem, że nie zawiodę się występem tej wspaniałej artystki. Wcześniej słuchałem w jej wykonaniu utworów z repertuaru Agnieszki Osieckiej w serwisie YouTube i byłem pod ogromnym wrażeniem możliwości i umiejętności interpretacyjno-wokalnych tej niezwykle utalentowanej nie tylko aktorki. Nie dziwi to o tyle, że jak sama mówi o sobie: “[…] zostałam zauważona przez Wojciecha Młynarskiego. […] On we mnie dostrzegł taki feeling do śpiewania”[1]. 

To oczywiste, że piosenki Osieckiej znają chyba wszyscy. Znane od lat przeboje, które były wykonywane m.in. przez Marylę Rodowicz, Seweryna Krajewskiego, Justynę Szafran czy Agatę Amelię Wawrzyniak, często zaskakują odkrywczymi aranżacjami. Katarzyna Żak zaśpiewała takie teksty Osieckiej, jak np. “Małgośka”, “Wariatka tańczy”, “Ballada wagonowa” czy “Uciekaj moje serce”. Jeżeli któregoś z utworów napisanych przez Osiecką zabrakło mi na koncercie, to z pewnością “Miłości w Portofino”.

Nie ukrywam, że bardzo lubię słuchać śpiewającej Katarzyny Żak, która jest jedną z moich ulubionych aktorek występujących na muzycznej scenie. W trakcie koncertu w Bielańskim Ośrodku Kultury w sumie artystka wykonała aż czternaście utworów, w tym m.in. dwa teksty Osieckiej, które nigdy wcześniej nie były śpiewane. Są to – “Miłości potrzebna jest epika” (muz. Witold Cisło) oraz “Sprzedam cię” (muz. Hadrian Tabęcki).

Koncert przeplatany był krótkimi, zabawnymi komentarzami do każdej z wykonywanych przez aktorkę piosenek. Pozwoliło to na złapanie przez nią znakomitego kontaktu z publicznością, która nagrodziła Katarzynę Żak długimi brawami na stojąco. Dodajmy, że artystka znalazła po koncercie chwilę, żeby podpisywać swoje płyty, co było szczególnie miłe dla jej fanów.

Nie mam wątpliwości, że Katarzyna Żak potwierdziła swoją wielką artystyczną klasę. Nawiązała wspaniały kontakt z licznie zgromadzoną publicznością w sali teatralnej BOK-u, przyciągnęła ją do siebie niczym magnes i oczarowała. W trakcie koncertu towarzyszył jej zespół w składzie: Rafał Grząka (akordeon), Hadrian Filip Tabęcki (piano), Witold Cisło (gitara basowa), Piotr Malicki (gitara).

Jeżeli ktokolwiek będzie miał okazję, to koncert ten na pewno warto zobaczyć. Jest liryczny, romantyczny, nostalgiczny – po prostu miłosny (!). Katarzyna Żak o wykonywanych przez siebie utworach z repertuaru Agnieszki Osieckiej, m.in. powiedziała: “Wybrałam utwory, które są mi najbliższe. Zaśpiewałam je w sposób osobisty, niemal intymny. Jakby to były moje historie”[2].

Cieszę się, że mogłem zobaczyć tak wspaniały i niezwykle poruszający najgłębsze struny wrażliwości koncert. Zachwyciło mnie wręcz brawurowe wykonanie dopracowane w każdym szczególe, w tym wokal i cudowna oprawa muzyczna.

Nie ukrywam, że pierwszy raz byłem na koncercie Katarzyny Żak i pragnę dodać, że od teraz będę wypatrywać z niecierpliwością kolejnych. Co by nie mówić – artystka potrafiła poruszyć wrażliwość emocjonalną zgromadzonej na widowni publiczności. Należą się jej wielkie brawa – ma ona bowiem ogromny talent nie tylko aktorski, ale i wokalny. Potrafiła przy tym wkraść się do serca słuchających, którzy długo ją oklaskiwali.

JAROSŁAW HEBEL

 

PRZYPISY:
[1] Encyklopedia Teatru Polskiego, “Katarzyna Żak: Wojciech Młynarski dostrzegł we mnie feeling do śpiewania”, https://encyklopediateatru.pl [data dostępu: brak daty dostępu].
[2] Bielański Ośrodek Kultury, “Miłosna Osiecka – Piosenki Agnieszki Osieckiej – Katarzyna Żak”, https://bielanski.waw.pl [data dostępu: brak daty dostępu].


Bielański Ośrodek Kultury w Warszawie – Katarzyna Żak (wokal) – “Miłosna Osiecka”. Zespół w składzie: Rafał Grząka (akordeon), Hadrian Filip Tabęcki (piano), Witold Cisło (gitara basowa), Piotr Malicki (gitara).
Koncert trwa: 70 min. (bez przerwy).