HEBEL: Katarzyna Dąbrowska w Kalinowym Sercu

Fot. J.H. Na zdjęciu Katarzyna Dąbrowska w Kalinowym Sercu.

Z wielką przyjemnością wybrałem się na program artystyczno-wokalny “13 randek DaNuty” do Kalinowego Serca w Warszawie, gdzie Katarzyna Dąbrowska wykonała piosenki o miłości z repertuaru Danuty Rinn. Nie mogło zabraknąć w jej interpretacji takich utworów, jak np. “Całujmy się”, “Gdzie ci mężczyźni”, “Jerzy Blues”, “Nie mam ochoty do zamężcia”, “Polska Baba” czy “Nadzieja”. Katarzyna Dąbrowska na co dzień jest aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie. Obecnie można ją podziwiać w spektaklach: “Gdybym cię nie poznał” w reż. Jarosława Tumidajskiego czy “Dolce vita” w reż. Marcina Hycnara. Masowemu widzowi jednak bardziej jest znana z udziału w wielu serialach telewizyjnych (m.in. “Czas honoru”, “M jak miłość”, “Na dobre i na złe”, “Belfer”, “Ojciec Mateusz”, “Behawiorysta”).

Katarzyna Dąbrowska jest wszechstronnie utalentowana pod względem artystycznym i znana również ze spektakli teatralnych Polskiego Radia czy Telewizji Polskiej. Jej wielką zaletą jest bardzo oryginalny (wręcz unikatowy!), jakby nieco zachrypnięty głos. Znakomicie słucha się w jej interpretacji utworów wykonywanych w spektaklu “Gdybym cię nie poznał” (dostępnych także m.in. w serwisie YouTube): “As Time Goes By”, “You Don’t Know Me” czy “Night and Day”. No bo – za każdym razem to podkreślam – “Zagraj, Antoś” w wykonaniu Dąbrowskiej ze spektaklu “Warszawa” w reż. Andrzeja Strzeleckiego to istny majstersztyk!

W kameralnej atmosferze i wypełnionej po brzegi niewielkiej sali Kalinowego Serca w Warszawie Katarzyna Dąbrowska fantastycznie zinterpretowała piosenki o miłości z repertuaru Danuty Rinn. Na pianinie akompaniowała artystce Urszula Borkowska, która również zaaranżowała na nowo wykonywane utwory. Zabawny scenariusz tego programu ułożyła zaś Magdalena Smalary. Wybrane piosenki Katarzyna Dąbrowska przeplata opowieściami na temat życia i miłości utrzymanymi raczej w lekkiej tonacji, co nie oznacza, że nie skłaniają one do refleksji. Znalazła też chwilę, żeby powiedzieć kilka słów o Danucie Rinn jako artystce wszechstronnie utalentowanej muzycznie. Jest prawdą, że piosenkarka z łatwością wykonywała arcytrudne kompozycje, a przy tym swingowała z niebywałym wdziękiem. Być może współcześnie okazuje się to pułapką dla próbujących mierzyć się z jej piosenkami, chociaż jednym z nielicznych wyjątków jest niezwykle zjawiskowa Katarzyna Dąbrowska, która wypada wręcz rewelacyjnie.

Trzynaście utworów wybranych do programu stało się dla Katarzyny Dąbrowskiej pretekstem do snucia rozważań o miłości. Zadaje więc wiele pytań o partnerów, randki i związki. Jednocześnie nie udziela na zadane przez siebie pytania odpowiedzi, zachęcając do uczenia się przyjmowania komplementów czy bezbolesnego rozstawania z “nierokującymi” partnerami. W trakcie swojego niezwykle udanego występu z powodzeniem przywołuje randkę jako obietnicę, początek związku czy jako koszmar. 

Trzeba to głośno powiedzieć, że doskonale słucha się utworów śpiewanych przez Katarzynę Dąbrowską. Artystka kolejny raz udowodniła, że znakomicie wypada nie tylko na scenie stricte aktorskiej, ale również i wokalnej. Publiczność nagrodziła ją ogromnymi brawami i w odpowiedzi na bis artystka zaśpiewała “O jakbym”. Nie można nie zgodzić się z opinią organizatora tej imprezy, że jej “[…] oryginalna barwa głosu, nadaje znanym i lubianym piosenkom Rinn zupełnie nowego brzmienia”.

W wywiadzie udzielonym Anecie Olender na stronie Natemat.pl Katarzyna Dąbrowska powiedziała: “[…] piosenki Danuty Rinn wymagają innej konwencji, ukłonu w stronę jej poczucia humoru. Powstała z tego opowieść o związkach. Trochę z przymrużeniem oka, ale też, jak sądzę, fajnym przekazem. Czułym, wyrozumiałym, tolerancyjnym, bo tworzenie zdrowych i szczęśliwych relacji nie jest łatwe. Zależało nam na tym, by był to głos oddany w sprawie miłości, by przyjrzeć się jej we wszystkich jej aspektach. Porozmawiać o pierwszych randkach, o dojrzałych relacjach, o nieuniknionych czasem rozstaniach i o ludziach, którzy są singlami i nie chcą w te relacje wchodzić, i to też jest OK”.

Jako zdeklarowany fan spektaklu “Gdybym cię nie poznał”, z wielkim wytęsknieniem czekam na płytę Katarzyny Dąbrowskiej utrzymaną w klimatach utworów wykonywanych przez Dooleya Wilsona, Franka Sinatrę, Raya Charlesa czy Ellę Fitzgerald. Chociaż nie ukrywam, że płyta z utworami, jakie wykonywała Danuta Rinn, mogłaby także sprawić ogromną radość fanom wielkiego wokalnego talentu aktorki Teatru Współczesnego w Warszawie. Warto bowiem również pamiętać, że dla Danuty Rinn tworzyli najlepsi kompozytorzy i poeci polskiej piosenki.

JAROSŁAW HEBEL


Kalinowe Serce w Warszawie – Katarzyna Dąbrowska (wokal), “13 randek DaNuty”. Piano i aranżacja – Urszula Borkowska. Scenariusz – Magdalena Smalary.
Recital trwa: 90 minut (plus jedna długa przerwa).